Ankara’nın Bol Ödüllü Projesi Kardelenköy Villaları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kardelenköy Konut projesi, 187 villadan oluşan, 140 dönüm arazisi ile başladığı tarihte Ankara’nın arazi alanı olarak 2. büyük projesidir. 4 farklı tipten oluşan proje sadece bina yapmanın dışına çıkarak, bir yaşam tarzı yaratmayı hedefliyor. Mimar Seçkin Sezer Baydar’ın imzasını taşıyan “Kardelenköy Villaları”,  arazi ile uyumlu yapılaşması ve etkin mekan kullanımlarını modern çizgiyle anlatan yaklaşımı ile “Highly Commended” (büyük övgü hakeden projeler) ödülüne layık görüldü.

“İyi mimar için iyi işveren şart” mottosuyla yola çıkılan projeyi, Kardelenköy Villaları Yönetim Kurulu Başkanı Nail Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yavaş ve Mimar Seçkin Sezer Baydar’dan dinledik.

Öncelikle Nail Bey sizi tanıyalım.

Nail Akar: Benim adım Prof. Nail Akar. Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesiyim ve yaklaşık 4 seneyi aşkın bir süredir Kardelenköy Konut Yapı Kooperatifinde yönetim kurulu üyesiyim ve 2016 yılından itibaren de Kooperatifin yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyorum. Kooperatif Genel Kurulu tarafından bize verilen ana görev, projenin tamamlanarak üyelerimizin konutlarında yaşama başlamaları idi ve gururla söyleyebilirim ki 2018 yılından itibaren Kardelenköy’de yaşam başladı ve birçok üyemiz şu anda kendi müstakil konutlarında oturmaya başlamış durumdalar.

Kardelenköy Projesi’nin ortaya çıkış serüvenini anlatır mısınız?

Seçkin Sezer: Mimarlık başlı başına yapının elde edilişi adına bir serüven aslında. Yatırımcı, beklentileri, arazi koşulları, çevre verileri; tüm bunlar yapınızda yaşamaya aday insanların yaşamını keyifli hale getirme heyecanı ile birleşince serüven başlıyor. 2014 yılında kendine bahçeli, insan ölçeğinde keyifli yaşam alanları yaratmayı hedefleyen Gazi Üniversitesinde doktor bir grup güzel insanın güzel enerjisi ile başladı Kardelenköy’ün öyküsü. Öyle ki nitelikli yaşamın nitelikli insanların yan yana olması ile güçleneceğine inanan Kardelenköy K.Y.K. kurucuları bana hayallerini anlattılar.

Apartmanlarda veya yüksek katlı göğü delen yapılarda değil, insan ölçeğinde olmak istediklerini, kapı önü sohbetlerle bahçeli evlerinde komşuluk ilişkilerini yaşama hayallerini anlattılar.

Kentin karmaşa ve yapı yığını içerisindeki günlük telaşından sıyrılıp evlerine geldiklerinde, yeşili ve yeşille iç içe olmayı yaşamak istediklerini ve tüm bu isteklerinin mimari karşılıklarını bulmam için çalışmamı sabırla beklediler.

Mimari proje ve tasarımda konut aslında en basit gibi görünen ama en zor olan tasarı problemlerinden biridir. Hele ki böyle çoklu yapıların yan yana gelişiyle oluşan güncel deyimi ile “site” kavramı içerisinde bu ilişkileri tasarlamak ayrı bir özen istiyordu. Tüm proje ekibim farklı yaşam şekilleri olan her bir ev sahibinin kendi özgünlüklerini yaşayabilmesini önemsedi.”Parmak izi” sloganı ile yola çıkan tasarımlarda bahçe-salon-mutfak ilişkisi; yatak odasını sadece uyku alanı değil çalışma ve şömineli keyif alanı olarak da kullanabilme gibi pek çok mekan ve ilişkileri; yaşam tercihlerine göre şekil değiştirebilir olarak tasarlandı.

Geleneğimizin konut anlayışında hep var olan ocak/ateş,  ev yaşamının tüm paydaşlarını keyifli paylaşımlar için yanı başına toplama görevini burada da şömine ile yerini getirdi.

Yapının her üç katında da konumlanan şömine keyfi; ebeveyn yatak odasında jakuzi ile yan yana geldi ve sadece otel odalarında değil evimizin gündelik kullanımında da benzer konforların olanağını kullanıcılarına sundu.

Projenin tasarım ve inşa aşamalarından bahsedebilir misiniz?

Seçkin Sezer: Projenin tasarım aşamasında aslında Ankara'da hiçbir villa sitesinde olmayan bir yaklaşım uğruna arazideki imar koşullarında var olan villa sayısı 1 adet azaltıldı. Yani yatırımcı ranta değil yeşile önem veren bir yaklaşım sergiledi. Öyle ki site yaşayanları yeşili; sadece kendi bahçelerinde aileleri ile yaşamakla kalmayıp, ortak kocaman bir iç bahçe ile de yaşayabilme olanağı yakaladı.

Çocukların özgürce ve güvenle koşup oynayabileceği, arkadaşlıklar kurabileceği ve sokakta yaşayabileceği iç bahçe;  yeşili ile sadece nefes kaynağı değil, iyi tasarlanmış ortak yaşam alanı olarak da projemize özel bir değer kazandırmaktadır.

İnşa aşamalarında ise en yüksek teknolojiler kullanarak, özel ve özgün detay tasarımları gerçeğe dönüştürüldü. Tüm müteahhitlerin uyguladığı standart yapı yapma teknikleri yerine, havalandırmalı giydirme cephe teknolojisi, “taşyünü” yalıtım ayrıcalığı, cephe ve çatıda akustik önlem hedefli tasarımlar hiçbir maliyetten kaçınılmadan tasarlandı ve uygulandı.

Elbette burada satış kaygısı taşımayan bir yapının kendine ev yapıyor olma özeninin katkısı büyüktü.Yapı satın alırken pek çok kullanıcının satın aldığı ama göremediği parametreler var. Elde ediliş sürecini izleyemediğiniz güvene ve görsele dayalı satın alınan ürün, yani yapı; aslında var oluş öyküsünde özenle ve gerektiği yerde gerektiği şekliyle harcamalar yapılırsa sonuç ürün olarak da bu farkını kullanıcılarına sunuyor.

Nail Akar: Kardelenköy konut projesi, Alacaatlı-İncek ekseninde iki farklı parselde yer alan toplam 79 müstakil villadan oluşmakta. Bu villaların 67 tanesi oturma alanı 430 m2 olan üç katlı binalar şeklinde tasarlandı. Diğer 12 villanın ise  oturma alanı 650 m2 olup bu binalar dört katlı ve çok işlevli olarak tasarlandı. Projenin yer aldığı parseller, mal sahibi olan Cennetçe Konut Yapı Kooperatifinden kat karşılığı bir sözleşme karşılığında alınmış, bu sözleşme ile Kooperatifimiz yine aynı bölgede iki farklı parselde 107 adet (13 villa Kardelenköye ait) daha müstakil villayı imal etmiş ve başarı ile Cennetçe’ye 2015 yılından itibaren teslim etmiş ve yaşamı başlatmıştır. Büyüklük itibarı ile, Kardelenköy’ün Ankara’nın son dönemdeki en büyük müstakil villa projelerinden biri olduğu muhakkak. Projenin inşaatının çok büyük bir bölümü ana müteahhit olan AÇE YAPI firması tarafından mimari projeye sadık kalınarak başarı ile tamamlandı.

Dünyanın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden biri olan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (European Property Awards – EPA), gayrimenkul endüstrisini prestij ve mükemmeliyetle buluşturmak ve bu alanda uluslararası standardın oluşmasına öncülük etmek amacıyla, 1995 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte.  EPA ödülleri, Avrupa'daki ticari ve konut alanında yapılan projelere verilmekte olup, yüzlerce başvuru, çok sıkı bir elemeden geçtikten sonra, çeşitli kategorilerde  (örneğin mimari çok katlı, mimari villa tipi, iç mimari özel mülk, vs), her senenin kazananları, iki kazanma seviyesinde (büyük övgüyü hakeden projeler veya beş yıldızlı projeler) açıklanıyor. Kardelenköy projesinin müellifi olan SGB mimarlık, 2015 yılında Kardelenköy Villa projesi ile “mimari villa” kategorisinde, “büyük övgüyü hakeden proje” ödülünü aldı (http://propertyawards.net/europe-2015/). Projemizin, bir kooperatif yapılanması altında, uluslararası prestijli bir ödül almış olmasından, tüm üyelerimiz adına çok gururlu olduğumu ifade etmek isterim ve dilerim ki bu aldığımız ödül, yeni kurulan konut yapı kooperatiflerine de örnek teşkil eder.

Yapmayı Planladığınız başka projeler olacak mı?

2011 yılında başladığımız serüveni büyük ölçüde 2019 yılında tamamladık. Aynı zamanda çok büyük bir yönetim  tecrübesi edindik. Ancak, bir süre, villalarımızda yaşamanın tadını ailelerimizle çıkaracağız. Belki sonrasında, ama Kardelenköy gibi fark yaratacak projelerde olmak kaydıyla, sorumluluklar alabilirim.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Kooperatif yönetimi olarak uluslararası platformda ödül almış Ankara'daki tekil villa yapısı adına ilk ve tek olan bir projede yaşıyoruz.Bu ayrıcalığı çok özel insanlarla paylaşıyoruz.Çocuklarımız nitelikli ailelerin çocukları ile büyüyor, Her sabah yeşile doğaya uyanıyoruz.Kentimizin bu ve benzeri yapılarla şekillenmesini ve insan ölçeğinde, paylaşıma, komşuluk ilişkilerine önem veren projelerin çoğalmasını diliyoruz.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.