İstanbul’un Metrosu Zorgün İnşaat’a Emanet

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Türkiye’de özellikle tünel projelerinde adından söz ettiren Zorgün İnşaat, Türkiye’de dokuz şantiyesiyle çalışmalarına devam ediyor. Karayolu tünelinden HES tüneline bir çok projeye imza atan Zorgün İnşaat, son olarak İstanbul’da devam eden Alarko Holding’in Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ile Gülermak-Kolin-Kalyon (GKK) ortaklığının Nurtepe istasyonu ve bağlantı tünellerinin yapımını üstlendi. 

Zorgün İnşaat halihazırda devam eden; İstanbul’da Gülermak-YSE ortaklığında ki Pendik-Sabiha Gökçen metro inşaatında, Cengiz-Makyol-Asl ortaklığı yükleminde dünyanın ikinci en uzun çift tüplü karayolu tüneli Ovit dağı tünelinin giriş kısmında, Denizli çevreyolunda 5 parça toplam 6 km karayolu tünellerinde, Denizli Acıpayam da HES iletim tünelinde ve Kahramanmaraş’ta da sulama tüneli projelerinde çalışmalarına başarıyla devam ediyor.  

Alarko Taahhüt’ün yüklenicisi olduğu İstanbul Mecidiyeköy-Mahmutbey metro projesi, Kabataş’tan Mahmutbey’e kadar 22,74 km’lik hattan oluşuyor. Hat boyunca toplamda 3 tane metro aktarma ve 1 tane tramvay hattına aktarma bulunuyor. Kabataş istasyonundan Taksim Füniküler Kabataş Bağcılar tramvay hattına aktarma, Mecidiyeköy istasyonundan Yenikapı-Hacıosman metro hattına aktarma, Karadeniz mahallesi istasyonundan Topkapı-Habibler metro hattına ve Mahmutbey istasyonundan Başakşehir-Kirazlı metro hattına aktarma bulunuyor. 18 istasyondan oluşan bu hattın tüm elektromekanik işleri ve Kabataş-Mecidiyeköy istasyonları arası İnşaat işleri Alarko Taahhüt grubu, Mecidiyeköy – Mahmutbey istasyonları arası inşaat işleri Gülermek-Kolin-Kalyon ortaklığı yükleminde devam ediyor. (Bkz: metro fotoğrafları 1 nolu fotoğraf)

Zorgün İnşaat, Gülermak-Kolin-Kalyon (GKK) ortaklığının Nurtepe istasyonu ve bağlantı tünellerini, Alarko Taahhüt grubunun ise Mecidiyeköy-Darphane ve Beşiktaş istasyonlarını ve NATM tünellerinin alt yükleniciliğini yapıyor. 

Alarko Taahhüt grubu yükleminde Mecidiyeköy istasyonunda şu ana kadar 35 m şaft ve 350 m NATM tüneli açan Zorgün İnşaat’ın çalışmaları hızla devam ediyor. Projenin en derin şaftı olan Yıldız şaftında ise 70 m derinliğe ulaşıldı. Yıldız şaftı 72 m de tamamlandı ve bağlantı ve hat tünellerine Şubat ayı içerisinde başlandı. Yıldız 2 NATM şaftında 15 m ve Fulya TBM şaftında 8 m derinliğe ulaşıldı. Mart ayı içerisinde Fulya da NATM şaftına başlayarak aynı anda 5 farklı noktada çalışmalara son hızla devam edilecek. Zorgün İnşaat’ın bu proje için sözleşme bedeli yaklaşık 52.000.000 Euro. 

Aynı projenin GKK kanadında ise 40 m derinlikte Nurtepe istasyonu şaftı ve bu şaftta toplamda 780 m tünel açılmış durumda.

İstanbul’da Gülermak-YSE ortaklığında ki Pendik-Sabiha Gökçen metro inşaatında da 2 farklı noktada çalışmalarına devam eden Zorgün İnşaat, Cengiz-Makyol-Asl ortaklığı yükleminde dünyanın ikinci en uzun çift tüplü karayolu tünelini (13,8 km x 2 tüp) Rize-İkizdere ile Erzurum-İspir arası Ovit dağı tünelinin giriş kısmının alt yükleniciliğine devam ediyor. 

Denizli çevreyolunda 2,5km x 2 tüp = 5 km karayolu tüneli, Yalova – Armutlu – Gemlik karayolunda 5 parça toplam 6 km karayolu tünellerinin de anahtar teslim tek alt yüklenicisi durumunda. 

Bunların haricinde Denizli Acıpayam da HES iletim tüneli ve Kahramanmaraş’ta sulama tüneli projelerinin son etaplarına gelinmiş durumda. 

Sivas Mevlana Tüneli Projesinde de alt yüklenici olarak 2016 Ocak ayında anahtar teslim sözleşme imzalayan Zorgün İnşaat, mobilizasyon çalışmalarına devam ediyor.

Devam eden projeler

 

Ovit Dağı Karayolu Tüneli (Rize İkizdere- Erzurum İspir)

İşin bağlı olduğu kurum: Karayolları Genel Müdürlüğü.

İşveren: Cengiz-Makyol-Asl CMA Ovit Tüneli Ortaklığı

Sözleşme tarihi: 01.12.2014

İşin bitiş tarihi: Devam ediyor.

İşin yeri: Rize / İkizdere

Sözleşme bedeli: 85.550.000,00 TL

İşin İçeriği: Ovit tüneli giriş kesimi 3.000m çift tüp, toplam 6.000m duble karayolu tüneli delme ve beton kaplama işi.

Denizli Acıpayam Karayolu Tüneli

İşin bağlı olduğu kurum: T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü. (İzmir)

İşveren: Özce İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Sözleşme tarihi: 28.05.2014

İş bitim tarihi: Devam ediyor.

İşin yeri: Denizli / Honaz

Sözleşme bedeli: 95.000.000,00 TL

İşin İçeriği: 2.500m sağ tüp, 2.500m sol tüp toplam 5.000 m duble karayolu tüneli delme ve beton kaplama işi.

Yalova-Armutlu-Gemlik Karayolu Tünelleri

İşin Bağlı olduğu kurum: T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü

İşveren: Zihni Üstünoğulları İnş. Taah. Turz. Ve Petrol Ürn. San. Tic. A.Ş.

Sözleşme tarihi: 21.03.2014

İşin Bitiş tarihi: Devam ediyor.

İşin Yeri: Yalova / Esenköy

Sözleşme bedeli: 78.000.000,00 TL

İşin İçeriği: Güzergah boyunca bulunan 6 parça (T1= 2.065m, T2=1.575m, T3=860m, T4=665m, T5=285m, T6=450m) toplam 5.900m duble karayolu tüneli delme ve beton kaplama işi.

Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı I. Kısım

İşin Bağlı olduğu kurum: DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü (Kahramanmaraş)

İşveren: Doğuş İnşaat Ve Ticaret A.Ş.

Sözleşme tarihi: Aralık 2013

İşin Bitiş tarihi: Devam ediyor

İşin yeri: Kahramanmaraş / Türkoğlu

Sözleşme bedeli: 104.500.000,00 TL

İşin içeriği: 48.000m sulama kanalı, su alma-giriş-çıkış yapıları, sanat yapıları, 500m iletim tüneli yapım işi.

Karaca Regülatörü ve HES Projesi

İşin Bağlı olduğu Kurum: DSİ

İşveren: Amiroğlu Şirketler Grubu

Sözleşme Tarihi: 01.07.2015

İşin Bitiş Tarihi: Devam ediyor.

İşin Yeri: Acıpayam / Denizli – Köyceğiz / Muğla

Sözleşme bedeli: 12.000.000,00 TL

İşin İçeriği: Karaca Regülatörü ve HES projesi kapsamında bulunan 2.800 m ulaşım ve iletim tüneli delme patlatma işidir.

Sivas Mevlana Tüneli

İşin Bağlı Olduğu Kurum: Sivas Belediyesi

İşveren: Özce İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Sözleşme Tarihi: 01.01.2016

İşin Yeri: Sivas

İşin bitiş tarihi: Devam ediyor.

Sözleşme bedeli: 43.800.000,00 TL

İşin içeriği: 500 m çift tüp duble karayolu tüneli kazı ve beton kaplama anahtar teslim yapım işi.

Zorgün İnşaat

Zorgün İnşaat kurulduğu günden bu yana ortaya koyduğu istikrarlı performansıyla sürdürülebilir bir büyüme örneği sergileyip, Türkiye’nin güçlü ve saygın şirketleri arasındaki yerini almak için gereken tüm basamakları istikrar ve güvenle çıkmaktadır. Zorgün İnşaat, taahhüt, enerji ve turizm-hizmet, otelcilik işkollarında faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir. Zorgün İnşaat bugün kaliteli ve güvenilir bir hizmet sağlayıcı, örnek bir girişimci ve güçlü bir ulusal yatırımcı olarak dikkat çekmektedir.

İnşaat taahhüt işkolunda faaliyet gösteren Zorgün İnşaat, Kurulumu itibarı ile 5 yıllık bir firma olsa bile kurucularının 30 yıllık iş deneyimini, mali gücünü ve teknik yetkinliklerini kullanarak birçok projeyi başarıyla tamamlamıştır. Şirketin iş portföyünde; ulaştırma ve altyapı, tünel projeleri başta olmak üzere,  enerji projeleri ile bina, konut ve endüstriyel tesis projeleri yer almaktadır.

Türkiye’ de tercih edilen bir iş ortağı olmayı başaran Zorgün İnşaat; tüm ülke sınırlarımız içinde yayılan geniş bir coğrafyada hizmet vermektedir.

 

 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.