İkinci 100 Günlük Eylem Planı: 24 Milyar Liralık 454 Projenin Bitirilmesi Planlanıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İlk 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan 400 eylemden 340 tanesini tamamladık. İkinci 100 Günlük Eylem Planı'mızda yer alan, yaklaşık 24 milyar liralık 454 eylemin bitirilmesini temin edeceğiz'' dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci 100 Günlük İcraat Programı Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve ikinci 100 günlük dönemde gerçekleştirecek icraat ve projelerin tanıtıldığı programda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar da hazır bulundu.
Milletin huzurunda, geride kalan 100 günün muhasebe ve murakabesini yaparak ve yakın geleceğe ilişkin programlarını ortaya koyarak, Türk siyasetine yeni bir açılım kazandıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütmenin başı olarak bundan sonra da belli aralıklarla milletin karşısına çıkarak ortaya koydukları icraatların değerlendirmesini yapacaklarını söyledi.
Kabineyi açıkladıkları 9 Temmuz’dan bugüne yoğun bir gündemle çalışmalarını yürüttüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan ülkenin yeni yönetim sistemine geçiş sürecini yönettiklerini, diğer taraftan ekonomik açıdan Türkiye’ye diz çöktürmeyi hedefleyen saldırılara karşı mücadele ettiklerini, bunlarla birlikte millete verdikleri sözleri de gerçekleştirmeye çalıştıklarını dile getirdi.
Dış kaynaklı tüm engelleme girişimlerine rağmen, hedeflerine ulaşma yönünde önemli mesafe katettiklerini, kur-faiz-enflasyon üçgeni üzerinden Türkiye ekonomisine pranga vurmak isteyenleri bir kez daha hüsrana uğrattıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurdaki kısa süreli dalgalanmayı dahi hükümeti yıpratmak için fırsat bilen kifayetsiz muhterislerin heveslerini kursaklarında bıraktık” dedi.

“Türkiye Bir Taraftan Kalkınma ve Yatırım Hamlesini Sürdürürken, Diğer Taraftan Mali Disiplinden Asla Taviz Vermemiştir”

Yaşanan onca sıkıntıya rağmen ilk 100 günlük icraat programında yüzde 97 gibi yüksek bir gerçekleşme performansına ulaştıklarını, programda yer alan 400 eylemden 340’ını tamamladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların arasında önemli, tarihî, milletin umut ve heyecanla beklediği pek çok projenin bulunduğunu hatırlattı.
Bu projelerin arasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ilk etabının açılışını yaptıkları İstanbul Havalimanının, beş Millet Bahçesinin, bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda kalan 60 eylemin 10’unun mevzuat hazırlıklarını da tamamladıklarını, üçüncü tarafların onayını gerektiren 32 eylemde yüzde 80’in üzerinde, 17 eylemde yüzde 50’in üstünde ilerleme sağladıklarını açıkladı.
43 milyar liralık bütçe maliyeti öngördükleri 400 eylem için 37,3 milyar lira sarf edildiğini, bunun en önemli sebebinin ise uygulamaya koydukları tasarruf tedbirleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bir taraftan kalkınma ve yatırım hamlesini sürdürürken, diğer taraftan da mali disiplinden asla taviz vermemiştir, inşallah bundan sonra da aynı hassasiyetle, aynı titizlikle çalışmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

“Üniversitelerin Tamamında Kariyer Merkezleri Kurulacak”

İkinci 100 günlük eylem planında yer alan yaklaşık 24 milyar liralık 454 eylemin bitirilmesini temin edeceklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bürokrasideki ataleti giderecek, devletin işleyişini hızlandıracak, verimliliğini ve etkinliğini artıracak bazı adımlar attıklarını söyledi. 
İllere verilen hizmetlerin takibi ve tespiti için 81 il karnesi projesini devreye alacaklarını, devletin vatandaşa, özel sektöre ve diğer resmî kurumlara sunduğu hizmetlerin yüzde 95’inde e-devlete entegrasyonunu sağlayacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin gelecek iş planlarında yardımcı olmak için üniversitelerin tamamında kariyer merkezlerinin kurulacağını, şehirlerin estetiğine zarar veren tabela kirliliği ile daha yoğun bir mücadeleye girişeceklerini sözlerine ekledi.

“Sıfır Atık Projesini Yaygınlaştırarak Uygulamaya Geçilen Kamu Kurumu Sayısını 13 Bine Yükseltiyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle ‘Sıfır Atık’ projesinin 750 kamu kurumunda uygulamaya geçirildiğini, imar barışı kapsamında 8,5 milyon vatandaşın başvurusunun alındığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ikinci 100 günlük dönemde yapılacakları şu cümlelerle açıkladı: “Millet bahçelerini 81 ilimizin tamamına yaygınlaştırıyoruz, daha yeşil ve yaşanabilir şehirler için 41 kilometre bisiklet yolu ve 12 bin metrekare gürültü bariyeri inşa ediyoruz. Sıfır atık projesini yaygınlaştırarak uygulamaya geçilen kamu kurumu sayısını 13 bine yükseltiyoruz. Emlak Bankasının yapılandırma sürecini tamamlayarak faaliyete alıyoruz. Türkiye mekânsal strateji planının ön çalışma, araştırma ve analizlerini bitirerek plan hazırlama sürecini başlatıyoruz.”

“İkinci 100 Günlük Dönemde 30 Yeni Gençlik Merkezini Hizmete Alacağız”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geçen 100 günlük icraatları arasında; 150 mahalle tipi spor sahasının, 12 tane futbol altyapı merkezinin, 76 yeni yurt binasının, ilköğretim çağındaki 1 milyon çocuğa sportif yetenek taramasının, gençliğe yönelik 400 STK projesine deştiğin olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günlük dönemde 30 yeni gençlik merkezini hizmete alacaklarını müjdeledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Örnek hikâyeler yoluyla gençlerimize farklı ufuklar kazandırmak için 17 dakika projesini başlatıyor, uzman veya rol model konuşmacılar ile geçlerimizi bir araya getiriyoruz. Gençlerimizin sesi, soluğu olacak ‘aynı frekanstayız’ adıyla bir gençlik radyosu kuruyoruz. Sporun okullar başta olmak üzere her alanda yaygınlaştırılması için spor kulüplerine ve sporculara 33 milyon 600 bin liralık destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Yüksek Teknoloji Yatırımlarına Alternatif Finansman Sağlanması İçin Türkiye Kalkınma Fonunu Kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde ikinci 100 günlük devrede yapılacaklardan şu örnekleri verdi:  “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele eylem planının hazırlanmasını sağlıyoruz. Yeminli mali müşavir raporuyla nakden talep edilebilen KDV iade tutarlarının yüzde 50’sinin 10 iş günü içinde yapılmasına ilişkin bir sistem geliştiriyoruz. Defter beyan sisteminin kapsamını işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefleri de içine alacak şekilde genişletiyoruz. Özel sermaye yatırımlarının arttırılması ve yüksek teknoloji yatırımlarına alternatif finansman sağlanması için Türkiye Kalkınma Fonunu kuruyoruz. Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve finansal istikrarın güçlendirilmesi yanında finansal sektörün sağlıklı gelişimi amacıyla Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tesis ediyoruz. Girişimcinin kitleye, kitlenin girişimciye erişimini kolaylaştıracak düzenli bir yatırım ortamı için kitle fonlaması düzenlemelerini yürürlüğe koyuyoruz. Gecikmelerin önüne geçmek için ortak elektronik tahsilat platformunu tüm unsurlarıyla devreye alıyoruz.”
İçişleri Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği hizmet ve uygulamalar arasında; uyuşturucuyla etkin mücadele için 31 ilde daha kurulan narkotimleri,  sayıları 32’den 42’ye çıkarılan 112 çağrı merkezlerini, düzensiz göçün önlenmesi için İstanbul Tuzla, Kocaeli, Iğdır ve Kırıkkale’de kurulan geri gönderme merkezlerini örnek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki 100 günlük dönemde 112 acil çağrı merkezi sayısını 44’e çıkaracaklarını, elektronik belediye bilgi sistemine entegre edilen belediye sayısını 60’dan 210’a yükselteceklerini açıkladı.
Geçen 100 günlük dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın icraatlarında da örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci dönemde ise Tüksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin ihalesinin yapılarak inşaatına başlanacağını, sekiz tarihî camii ve külliye ile Seddülbahir Kalesi’nin restorasyonunun tamamlanacağını, Bosna Hersek’teki Mostar Karagöz Bey Medresesi’nin açılışa hazır hâle getirileceğini aktardı.

“Kırsal Kalkınma Programı Çerçevesinde Tamamlanan 505 Yatırıma Toplam 250 Milyon Lira Hibe Ödemesi Yapacağız”

Tarım ve ormancılık alanında; ilk 100 günlük eylem planı kapsamında yapılanlara işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırsal kalkınmaya yönelik yedi proje ile çiftçilere 710 milyon liralık destek sağlandığını,  99 bin dekar alanın sulamaya açıldığını, 1 milyon dekar alanda modern basınçlı sulama sistemi kurulduğunu, 391 bin 330 dekar tarım arazisinin toplulaştırmasının tamamlandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki 100 günlük programda 2 bin 250 genç çiftçiye 30’ar bin lira hibe desteği vereceklerini, kırsal kalkınma programı çerçevesinde tamamlanan 505 yatırıma toplam 250 milyon lira hibe ödemesi yapacaklarını aktardı.
Konuşmasında, Ticaret Bakanlığı’nın geçen 100 günlük dönemde ortaya koyduğu hizmet ve uygulamalardan da örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günlük dönemde; yeni piyasa gözetimi ve denetimi modeli oluşturulacağını, liman ve kara sularının denetim standartlarının yenileneceğini, gümrük tarife arama programının uygulamaya alınacağını ve gümrüklerde elektronik bilgilendirme platformunun oluşturulacağını açıkladı.

“Yerli ve Millî İlk Dizel Elektrikli Manevra Lokomotifini Üretiyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın geçen 100 günlük dönemde 328 kilometre bölünmüş yolu daha tamamlayıp toplam bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 496 kilometreye, 120 kilometre daha yeni otoyol yapılarak toplam otoban uzunluğunu 2 bin 777 kilometreye çıkardığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane, Ordu, Bitlis, Ankara, Yozgat, Malatya, Trabzon ve Artvin illerinde 30 kilometre yeni kara yolu tünelinin hizmete açıldığına dikkat çekti. Yine bu dönemde 997 yerleşim yerine daha 4,5G mobil internet hizmeti erişimi sağlandığını, 272 kilometrelik demir yolunun yenilendiğini, kara yollarında 893 kilometrelik bitümlü sıcak karışım kaplama yapıldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günde yapılacakları şöyle aktardı: “Önümüzdeki 100 gün boyunca Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarını tamamlayarak işletmeye alıyoruz. Yap-işlet-devret modeli otoyol çalışmalarıyla yüksek standartlı ve emniyetli 73 kilometre yolu daha bitirerek otoyol ağımızı 2 bin 815 kilometreye yükseltiyoruz. Toplam 246 kilometre uzunluğunda olan Aydın-Denizli Otoyolunun 154 kilometresiyle, Mersin-Silifke-Taşucu Otoyolunun 92 kilometresinin ihalesini yap-işlet-devret yöntemiyle yapıyoruz. Yerli ve millî ilk dizel elektrikli manevra lokomotifini de üretiyoruz.” İkinci 100 Günlük İcraat Programında yer alan bazı kurumlar ve içerikleri şöyle;

Cumhurbaşkanlığı

- Beş (5) Yıllık Cumhurbaşkanı Programı’nın tamamlanarak uygulamaya alınması
- Merkezi Yönetim Bütçesinin hazırlık ve uygulama süreçlerinin tümüyle elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi (Strateji ve Bütçe Başkanlığı)
- Mevzuat Bilgi Sisteminin yeni sisteme uyarlanması ve güncellenmesi (İdari İşler Başkanlığı)
- Proje ve faaliyetlerle yerelin kalkınmasına ilişkin göstergelerin takibine yönelik olarak Birinci 100 günde geliştirilen 81 İl Karnesi Projesi’nin uygulamaya alınması (Cumhurbaşkanı Yardımcılığı)
- Çevrimiçi ortamda açık iş pozisyonlarının yayımlanması amacıyla geliştirilen “Kariyer Kapısı” uygulamasının hayata geçirilmesi (İnsan Kaynakları Ofisi)
- Tüm üniversitelerde Kariyer Merkezlerinin kurulması ve verilecek hizmetlerin standart prosedürlerinin yayımlanması (İnsan Kaynakları Ofisi)
- Üniversitelerin ve bağlı bölümlerinin mezuniyet sonrası performansını ölçmeye yönelik Üniversite Mezun İstihdam Edilebilirlik Araştırması’nın tamamlanması (İnsan Kaynakları Ofisi)
- Yurtdışına gönderilecek öğrencilere yönelik “Yurtdışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimlerinin” başlatılması (İnsan Kaynakları Ofisi)
- Abonelik gerektiren elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet abonelik hizmetlerinin pilot uygulama şeklinde e-Devlet üzerinden sunulmaya başlanması (Dijital Dönüşüm Ofisi)
- Kamunun vatandaşa, özel sektöre ve kamuya sunduğu hizmetlerin %95 oranında e-Devlete entegrasyonunun sağlanması (Dijital Dönüşüm Ofisi)
- e-Devlet üzerinden sunulan hizmetlerin performans ölçümünün yapılması (Dijital Dönüşüm Ofisi)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

- 81 İl'e Millet Bahçelerinin Yaygınlaştırılması
- Kanal İstanbul Projesine İlişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı çalışmalarına devam edilmesi ve ilk 2 etabın onaya hazır hale getirilmesi
- Sıfır Atık Projesi uygulamalarının yaygınlaştırılması kapsamında uygulamaya geçilen kamu kurumu sayısının 13.000’e yükseltilmesi
- İstanbul Esenler ve Üsküdar Çamlıca Riskli Alan Kentsel Dönüşüm Projelerinin ihalelerinin gerçekleştirilmesi ve inşaatlarına başlanılması
- Emlak Bankası’nın yapılandırma sürecinin tamamlanarak faaliyete geçirilmesi
- Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi ve Eylem Planı hazırlıkları kapsamında bölgesel uyum platformu oluşturulması ve risk analizinin yapılması
-Köy yerleşmelerinin planlı ve düzenli gelişimini teminen mevzuat düzenlenmesi ve tasarım kılavuzlarının hazırlanması
- Ankara ve İstanbul’da belirlenen alanlarda "Sanayi Alanı" olarak imar planlarının yapılması ve yatırımcı kurum, kuruluş ve belediyelere devrinin sağlanması.
- Konut Piyasası Takip Sisteminin kurulması çalışmalarına başlanılması
- Köy ve mahallelerde sosyal dokuyu geliştirmek üzere konak, kıraathane, kütüphane gibi işlevlere sahip çok amaçlı Millet Konakları’nın yapılması kapsamında uygulama projelerinin hazırlanması ve ihale süreçlerinin başlatılması
- Konya, Kırşehir, Çorum, Kastamonu ve Trabzon illerinde tescil harici alanların tescillerinin yapılmasına yönelik pilot çalışmanın ihale edilmesi
- Yerel Yönetimlerin Altyapısının Güçlendirilmesi amacıyla yol, içmesuyu, atıksu, jeotermal ishale hattı gibi toplam 74 adet yapım işinin tamamlanması ve 14 adet yeni yapım işinin başlatılması
- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile “Yatırımlar İçin Arazi İhtiyacı Analizi”nin yapılması
- Katı Atık Programı (KAP) kapsamında toplam 18 adet katı atık toplama, taşıma, geri kazanım ve bertaraf tesisinin inşaat, proje ve ihalelerinin yapılması
- Daha yeşil ve yaşanabilir şehirler hedefi kapsamında 40,8 km bisiklet yolu, 3,5 km yeşil yürüyüş yolu, çevre dostu sokak ve 12 bin m2 gürültü bariyeri yapılması
- Şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi kullandırılması
- 9.000 konut ve sosyal donatının tamamlanması
- 10.000 aileye sosyal konut satışının gerçekleştirilmesi
- 20 milyon m² yüzölçümlü Hazine taşınmazının yatırım teşvik belgeli yatırımcılar için arz edilmesi
- 40 milyon m² yüzölçümlü Hazine taşınmazları üzerinde ağaçlandırma, hayvancılık ve tıbbi, aromatik ve süs bitkileri yetiştiriciliği faaliyetlerinin yapılmasının desteklenmesi
- Turizm tesislerinin sözleşme sürelerinin uzatılması işlemlerine başlanılması
- 20 bin hak sahibi çiftçimiz tarafından kullanılan tarım arazilerinin hak sahiplerine doğrudan ve uygun bedelle kiralanması
- Tarihten referans alan projeler ile 200 adet Geleneksel Diyarbakır Evi Projesi’nin tamamlanması, Bolu, Kocaeli, Sakarya, Düzce Zonguldak illerinde yöresel konut projelerine başlanması, kamu binaları tasarım rehberinin hazırlanması
- 5 ilde 19 farklı tipte Konut Projesinin tamamlanması
- İmar mevzuatı/hukukuna ilişkin ikincil mevzuat düzenlemelerinin yapılması
- 3 Boyutlu Şehir Modelleri Üretimi ilk etap ihalelerin yapılması
- e-Devlet kapısında ve internet ortamında gerçekleştirilen çevre, şehircilik ve tapu işlemlerinin artırılması kapsamında 30 hizmetin daha e devlet kapısına entegre edilmesi
- Vatandaşlarımızın ve yabancı yatırımcıların ülkemizdeki taşınmaz yatırımlarına yönelik olarak bulundukları ülkelerden işlem yapabilmelerinin sağlanması ve ülkemize yabancı sermaye akışının hızlandırılması amacıyla Tapu ve Kadastro Yurt Dışı Teşkilatının açılması çalışmalarına başlanması
- Akıllı şehirlerin altyapısını oluşturmak üzere 2019-2022 Ulusal Akıllı Kent Stratejisi ve Eylem Planının tamamlanması ve izlenmesi
- Kentsel Dönüşüm Projelerinin Hazırlığında Ve Uygulamasında Sosyal Boyutun Güçlendirilmesi Projesinin hayata geçirilmesi
- 5 adet Tapu Bölge Müdürlüğündeki Osmanlıca sicillerin Merkez Arşivine Toplanması ve Tasnifi’nin yapılması
- Türkiye Anıt Ağaç ve Mağara Atlasının hazırlanması
- Kara ve Deniz Koruma Alanlarının Arttırılması kapsamında Salda Gölü ve Karaburun ve Ildır Körfezinin Özel Çevre Koruma alanı olarak ilan sürecine kadar olan işlemlerin tamamlanması
- Akıllı çevre denetimleri ve Atığım Geri Dönüşüyor çalışmasının başlatılması
- Ankara Kızılay Saraçoğlu Mahallesindeki ilk toplu konut projesinin özgün dokusunun korunarak yenilenmesi için ihaleye çıkılması
- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ile kampüs alanlarının rehabilitasyonu ve koru alanlarının oluşturulması
- 79 ilde toplam 240 açılış yapılması, 33 ilde 52 temel atılması
- “Türkiye Mekânsal Strateji Planı” ön hazırlık, araştırma ve analizlerinin tamamlanması ve plan hazırlama sürecinin başlatılması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

- Güneş enerjisine dayalı elektrik santral kurulu gücümüzün %21'ine denk gelen 1.000 MW kurulu gücündeki YEKA-GES 2 yarışması için başvuruların alınması (Yeterli katılım olması halinde)
- Kamu kaynaklı günlük doğal gaz üretiminin %18 artırılarak 1.000.000 m3/güne çıkarılması
- Akdeniz'de hidrokarbon aramaları kapsamında 3.100 km2 3D (üç boyutlu) sismik veri toplanması
- TürkAkım Kara Kısmı-1 Doğal Gaz Boru Hattı Projesi boru hattının yapımına başlanması
- Hakkari doğal gaz boru hattı projesinin tamamlanarak 81 il merkezinin tümüne doğal gaz sağlanması ve doğal gaz kullanan 457 ilçe/beldeye ilave olarak 30 yerleşim yerine (ilçe/belde) daha doğal gaz arzı sağlanması
- Kamuya ait sahalardaki yerli kömür üretiminde; tüvenan linyit üretiminin %9 artırılarak 7.000.000 ton'a, tüvenan taşkömürü üretiminin %7 artırılarak 427.000 ton'a yükseltilmesi
- Kömür üretimi yapılmayan kamuya ait 4 adet sahanın özel sektöre devrinin tamamlanması
- Maden arama, araştırma ve üretiminde elde edilen jeolojik bilgi ve verilerden 220.000 m karot numunesi ve 100.000 adet jeokimya numunesinin arşivlenerek kullanıcıların hizmetine sunulması
- Tarım sektörü için 3 yeni Bor Gübre üretimine başlanması
- Birinci 100 günlük dönemde tamamlanan yeni tesiste üretilen Borlu Temizlik ürünün piyasaya arzı için lansman yapılması
- Dünya Bor pazarının lideri olarak 100 günlük dönemde toplam 500.000 ton rafine bor ürünü satışının yapılması
- Maden bölgesi ilan edilen ilk bölge olan İstanbul Cebeci Taş Ocaklarının şirketleşme işlemlerinin tamamlanması
- 1.000 adet maden sahasının ekonomiye kazandırılması için ihaleye çıkılması
- Madenlerin ülkemizde işlenip uç ürün üretilecek şekilde tesis kurulması şartıyla alüminyum ve kalker maden sahalarının ihale ilanına çıkılması
- Yer altı kaynakları potansiyelimizin tespiti için havadan jeofizik araştırmalar kapsamında; Ülkemizin yüz ölçümünün %96'sının (750.000 km2) taraması neticelendirilerek haritaların hazırlanması
- Yer altı kaynakları potansiyelimizin tespiti kapsamında yapılan sondaj miktarının toplam 1.500.000 metreye ulaştırılması
- Yurt dışı maden arama ve işletme faaliyetleri kapsamında Özbekistan'da 2 adet metalik maden sahasının arama ruhsatının alınması
- Yatırımcıların işlemlerinde bürokrasiyi azaltacak ve madencilik sektörüne hız kazandıracak e-maden projesinin faaliyete geçirilmesi
- E-Devletten Kamudan Vatandaşa, Özel Sektöre, Kamuya (G2C, G2B, G2G) sunulan hizmetlerimizin gerçekleşme oranı ortalamasının %93'den %98'e yükseltilmesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

- Kars Harakani ve Antalya Havalimanlarının PAT Sahaları Yapım ve onarım işlerinin tamamlanması
- Tokat Yeni Havalimanı Üstyapı Tesisleri ve PAT Sahaları Yapımı işinin tamamlanma oranının %10’dan %15’ e çıkarılması
- Havalimanlarında uygulamaya alınacak Yabancı Madde Tespit Radarı Ar-Ge Projesinin tamamlanması
- İstanbul Atatürk Havalimanına Milli Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörünün kurulumunun tamamlanması
- Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının tamamlanması ve işletmeye alınması
- İstanbul-İzmir, Kuzey Marmara (YİD) otoyollarında 73 km otoyolun yapılarak Otoyol ağının 2.815 km’ye ulaştırılması
- Toplam 246 km uzunluğunda olan Aydın-Denizli-Burdur Otoyolu (Aydın-Denizli Kesimi) (154 km) ile Mersin (Çeşmeli)-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolunun (92 km) YİD yöntemiyle ihalesinin yapılması
- Taşıt işletme giderlerinde tasarruf sağlanması ve yol güvenliğinin artırılması kapsamında 145 km ilave Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplama yapılması
- Karayollarında 10.630 metre kısalma ve seyahat süresinde ise 45 dakika zaman tasarrufu sağlayacak 9 km karayolu tünelinin tamamlanması ile tünel uzunluğumuzun 475 km'ye ulaşması
- 8 km köprü ve viyadüğün tamamlanması ile köprü ve viyadük uzunluğumuzun 582 km'ye ulaşması
- Ankara-Sivas YHT hattında serimi tamamlanan tek hat uzunluğunun 450 km’ye çıkarılması
- Halkalı-Çerkezköy (77 km) hızlı demiryolu projesinin yapım ihalesine çıkılması
- Balıkesir-Bandırma (174 km) arasındaki sinyalizasyon çalışmasının tamamlanarak, Bandırma(H)-Manisa (356 km) hattının elektrikli ve sinyalli olarak işletmeye alınması
- Samsun-Kalın hattının (410 km) sinyalli olarak işletmeye alınması
- Ulukışla-Yenice (110 km) kesimindeki elektrifikasyon çalışmalarının tamamlanarak Boğazköprü-Ulukışla-Yenice-Adana (305 km) hattının elektrikli olarak işletmeye alınması
- Demiryolu-karayolu kesişmesinden kaynaklı trafik sıkışıklığının azaltılması, demiryolu trafik güvenliğinin artırılması amacıyla 9 ilde 10 adet hemzemin geçidin alt ve üst geçide dönüştürülmesi
- Tren Planlama, Projelendirme ve İzleme Sistemleri ve Merkezileştirilmiş YHT Trafik Yönetimi Sisteminin uygulamaya konulması
- Demiryolu sektöründe ihtiyaç duyulan yük vagonlarının üretilerek demiryolu yük taşımacılığının artırılması amacıyla 200 Adet daha konteyner tipi yük vagonu imalatının tamamlanması
-Demiryolu yük taşımacılığının artırılması amacıyla 60 adet Eanoss yüksek kenarlı dökme yük vagonu, 60 adet Rgns Tipi çok amaçlı paletli yük ve konteyner taşıma vagonu olmak üzere toplam 120 adet yük vagonu imalatının tamamlanması
- Hafif Raylı Sistem Araçlarının cer motorlarının yerli üretiminin sağlanması ile yüksek teknolojili yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla Metro araçları için 70 adet Cer Motor imalatının tamamlanması
- Yerli ve Milli ilk Dizel Elektrikli 1 adet Manevra Lokomotifinin üretilmesi (DE 10000)
- Konya YHT Garının hizmete sunulması
- Kanal İstanbul yapım ihale ilanına çıkılması
- 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin YİD Modeli ile ihale ilanına çıkılması
- Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi - Yeni YHT Gar - Fetih Caddesi - Meram Belediyesi HRS Hattının (21,3 km) ihale ilanına çıkılması
- İzmir Halkapınar - Otogar Metrosunun (4,5 km) ihale ilanına çıkılması
- İstanbul Yenikapı - İncirli - Sefaköy Metrosunun (14 km) ihale ilanına çıkılması
- İstanbul Bakırköy - Bahçelievler - Kirazlı Metrosu Araç Alımı (72 araç) ihale ilanına çıkılması
- İstanbul Yeni Havalimanı Raylı Sistem Bağlantıları için metro aracı alımı (176 adet) ihale ilanına çıkılması
- Ankara Esenboğa Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı (26,2 km) hattının ihale ilanına çıkılması
- 65 ilde 143 adet projenin açılışının yapılması, 23 ilde 37 projenin temelinin atılması

Hazine ve Maliye Bakanlığı

- Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Eylem Planı'nın hazırlanması
- Yeminli Mali Müşavir raporu ile nakden talep edilebilen KDV iade tutarlarının %50 sinin 10 iş günü içinde gerçekleştirilebilmesine ilişkin sistem geliştirilmesi
- Defter beyan sisteminin kapsamının, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi
- İnteraktif Vergi Dairesi kapsamına 5 yeni hizmetin eklenmesi
- Türkiye Kalkınma Fonunun Kurulması
- Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve finansal sektörün sağlıklı gelişimi amacıyla Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) kurulması ve veri merkezi için fizibilite çalışması yapılması
- En az 1 girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulması
- Sistemik riskin gözetimi ve finansal istikrarın korunması amacıyla 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında belirlenecek veri depolama kuruluşlarına ilişkin ikincil düzenlemelerin yapılması.
- Kitle fonlaması düzenlemelerinin yürürlüğe konması
- Açık Veri Paylaşım Portalının Hazırlanması ve Kullanıma Açılması
- Ortak e-Tahsilat Platformunun (Vergi Dışı Gelirlere Yönelik) Tüm Unsurlarıyla Devreye Alınması

Kültür ve Turizm Bakanlığı

- Kültür Varlıklarının restorasyonu kapsamında 8 ilde 8 Adet Tarihi Cami ve Külliye’nin restorasyonunun tamamlanması
- “Erzurum Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi" yeni hizmet binasının açılışa hazır hale getirilmesi
- Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere 15 Adet Anadolu Okuma Evi Açılması
- 6 ilde devam eden 6 Adet Restorasyon İşinin Tamamlanması
- İstanbul Rami Kışlasının Kütüphaneye Dönüştürülmesi İşinin 2.Etap Fiziki İlerlemesinin Sağlanması
- Trabzon Sümela Manastırı Örenyeri Çevresindeki Taş Düşme Tehlikesi Önlemleri İhalesinin Yapılarak 1. Etap Restorasyonunun Tamamlanması
- İstanbul Arkeoloji Müzesi (Klasik Bina) 1. Etabının Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi 2. Etabının (Etnografya Bölümü) Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Hatay Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi 2. Etabının Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Kayseri Yeni Arkeoloji Müzesinin Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- 6 ilde Yapım, Teşhir-Tanzim Çalışmaları Tamamlanan ve Ziyarete Açılan 6 Adet Müzenin Resmi Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- 6 ilde Devam Eden 6 Adet Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Ziyaretçi Merkezinin Tamamlanarak Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Çanakkale Hasanmevsuf Şehitliği, Tabya ve Bataryaları Çevre Düzenleme ve Ziyaretçi Merkezinin tamamlanarak açılışa hazır hale getirilmesi
- Seddülbahir Kalesi Restorasyonunun Tamamlanması
- 1001 Temel Eser Projesi Kapsamında 10 Klasik Eserin Basımının Yapılması
- Bosna Hersek'te Restore Edilen Mostar Karagöz Bey Medresesinin Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Ürdün'de Filistinli Mülteciler Kampında Bulunan Vahdet Kız Okulunun Yenilenmesi İşinin Tamamlanarak Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Etiyopya'da Necaşi Türbesi Restorasyonunun Tamamlanarak Açılışa Hazır Hale Getirilmesi
- Türkiye Markası’nın yeniden oluşturulması için marka stratejilerinin belirlenmesi
- İstanbul'daki Kültürel Eserlerimizin Daha Fazla Ziyaretçi ile Buluşması Kapsamında "Tourİst Kart" ve "İstanbul Kart"ın Hizmete Sunulması
- 100. Yılında Haremeyn-i Şerifeyn Sempozyumunun İstanbul'da Yapılması
- İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin İnşaatına Başlanması
- Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu İnşaatı Tamamlanma Oranının % 70 Seviyesine Getirilmesi
- Turizm Yatırım ve İşletme Belgeleri Başvurularının e-Devlet Üzerinden Alınması
- 81 ilde toplam 69 Adet Kültürel mekân ve eser açılışı gerçekleştirilmesi

Sağlık Bakanlığı

- Bağımlılık tedavisi sunan 2 adet ayakta tedavi merkezi, 1 adet rehabilitasyon merkezi (BAHAR Kliniği) ve 1 adet anne-bebek ünitesi açılması.
- Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında klinik araştırma sayısının arttırılması amacıyla 10 adet yeni klinik çalışma başlatılması ve kamu sağlık tesisleri bünyesinde yeni 10 ünite yetkilendirilmesinin yapılması.
- Uluslararası hastalara sağlık hizmeti veren çağrı merkezinin mevcut kapasitesinin %100 artırılarak 20.000 çağrıya yükseltilmesi.
- Obezite ile mücadele için 30 adet Obezite Merkezinin açılması.
- 10 ilde sağlık yöneticilerine yönelik kurumsal davranış ve sağlık iletişimi eğitimi verilmesi.
- Bilkent Şehir Hastanesi bünyesinde ileri rehabilitasyon hizmeti sunan 300 yataklı FTR hastanesinin açılması.
- Ankara ve İstanbul’da 2 adet multidisipliner tedavi ve referans merkezinin kurulması.
- Evde Sağlık Hizmetlerinde ulaşılan hasta sayısının 100.000 artırılarak 1.300.000'e çıkartılması.
-Palyatif Bakım Hizmetleri kapsamındaki yatak sayısının 4500’den 4600'e çıkartılması.
- Anne Dostu Hastane sayısının 43’ten 50'ye çıkartılması
- 1 adet kalp merkezi açılması
- Erişkin yoğun bakım yatak sayısının 200 artırılarak 11.145 yatağa çıkarılması.
- Yapımı devam eden 9 adet hastane, 1 adet ağız ve diş sağlığı merkezinin hizmete açılması.
- 65 ilde 321 sağlık tesisinin açılışının yapılması, 35 ilde 91 tesisin temelinin atılması

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

- Bilişim sektöründe yerli üretimi, kaliteli ve güvenli ürün temini ve teknolojik gelişimi teşvik edecek Kamu Bilişim Firmaları Yetkilendirme Sisteminin kurulması ve kamu bilişim alımlarının düzenlenmesi
- Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksinin yayımlanması
- Yerlileştirme Ürün Programının hayata geçirilmesi, ar-ge, ür-ge ve yatırım teşvik uygulamaları programı çerçevesinde bütüncül şekilde tanımlanması
- Ar-Ge Merkezleri sayısının %10 artırılarak 1.100'e, Tasarım Merkezleri sayısının %10 artırılarak 300'e ulaştırılması
- Bakanlığımız kredisi ile desteklenen Giresun 2, Dökümcüler/Ankara, Bayburt, Çerkeş/Çankırı, Osmancık/Çorum olmak üzere 5 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesinin altyapısının tamamlanarak yatırımcının hizmetine sunulması
- Bakanlığımız kredisi ile desteklenen Karaman, Modern/Rize, Pazar Modern/Rize, Şemdinli/Hakkari 4 adet Sanayi Sitesi (SS) projesinin tamamlanması
- Gaziantep’te sürdürülebilir enerji yönetimi modellerine örnek teşkil edebilecek Gaziantep 1 MW kapasiteli Biyogaz Tesisinin hizmete alınması
- GAP bölgesinde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi kapsamında 10 adet tarımsal, 18 adet endüstriyel işletmede kaynak verimliliği analizi yapılması
- Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi’nin tamamlanması
- Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi kapsamında iki adet üst çatı örtüsünün tamamlanması
- Bakanlığımız piyasa gözetim faaliyetleri ile iş süreçlerini kapsayan web ve mobil uygulamalarının tamamlanması; dijital ortamda sunulmasına ihtiyaç duyulabilecek hizmetler için analiz çalışmalarının yapılması
- Beş yıllık dönemi kapsayan Türkiye’nin Fikri Mülkiyet Stratejisinin hazırlanması
- Sınai mülkiyet haklarıyla ilgili değerleme ve danışmanlık faaliyetleri yürütmek üzere kurulan Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Şirketinin faaliyete geçirilmesi
- Ülkemizin coğrafi işaret envanterinin dijital ortama aktarılması
- Yurda Dönüş Seferberliği kapsamında Uluslararası Lider Araştırmacı Programı ilk çağrısının açılması, başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması
- Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında derece alan veya Yükseköğretim Kurumları Sınavında ilk 25.000'de yer alan başarılı öğrencilerin kariyer planı oluşturma dönemlerinde yardımcı olmak üzere TÜBİTAK Lisans Bursiyerleri Mentörlük Sisteminin hayata geçirilmesi
- Yüksek katma değer potansiyeli olan öncül araştırma projelerinin desteklenmesine yönelik Öncül Araştırmalar Destek Programının oluşturulması
- Milli Yer İstasyonu Geliştirme (MİYEG) Projesi kapsamında Anten ve Hareket Sistemi Fabrika Kabul testlerinin tamamlanması
- “Tech - InvesTR Türkiye Yüksek Teknoloji - Erken Aşama Yatırım Fonu” kapsamında kurulacak fonlara katılan kuruluşlar ile proje destek sözleşmelerinin imzalanması
- İthalat bağımlılığının giderilmesi ve cari açığın düşürülmesine katkı sağlayacak yüksek teknolojili ürünlerin yerli olarak geliştirilmesi amacıyla Sanayi Yenilik Ağları Mekanizması (SAYEM) desteği verilmesi
- Biyokütle ve kömür karışımlarından sıvı yakıt üretimi (TRİJEN) Projesi pilot tesisinin entegre olarak çalıştırılması ve öncü tesis açılışının yapılması
- E5000 Tip Elektrikli Anahat Lokomotifi Geliştirilmesi Projesi kapsamında lokomotif görsel tasarımı ile çekiş sistemi, tren kontrol ve yönetim sistemi konsept tasarımlarının tamamlanması
- Elektrik Enerjisi Santralleri için yerli elektromekanik ekipman tasarım, üretim ve devreye alma kabiliyeti kazanılmasını sağlayacak Keban HES Kontrol Sistemleri Geliştirilmesi Projesi kapsamında Keban HES SCADA sistemi ve hız regülatörü sistemlerinin üretimlerinin tamamlanması
- Fotovoltaik Temelli Güneş Enerjisi Santral Teknolojilerinin Geliştirilmesi-MİLGES projesi kapsamında 10 MW fotovoltaik panel üretiminin yapılması, santral kurulumu hazırlıklarının tamamlanması
- "Canlı Bomba ve Kaçak Eşya Tespiti için Terahertz Görüntüleme" cihazı geliştirilmesi, 4 adet THz görüntüleme sisteminin devreye alınarak kabul işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve 4 farklı gümrük sınır kapısına kurulması
- Hassas Frekans ve Kod Seçici Elektromanyetik Kirlilik Ölçüm Sisteminin kurulumu ve GSM, UMTS (3G), LTE (4G) baz istasyonları ölçümlerindeki en gelişmiş ve en doğru kirlilik ölçüm yönteminin Türkiye'ye kazandırılması
- Avrupa Araştırma Alanı Türkiye Ulusal Yol Haritasının tamamlanması
- Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli Projesinin Mutabakat Zabtının TAİ ile imzalanması ve ihale sürecinin tamamlanması
- Türkiye Açık Kaynak Platformu kurularak, açık kaynak kodlu yazılım ekosisteminin güçlendirilmesi; yazılımcı sayısının artırılması
- Yerli ve milli üretim için teknoloji ve imalat sektörleri başta olmak üzere KOBİ’lere yaklaşık 274 milyon TL destek sağlanması
- 6 Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Mardin ilinde Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi, Ankara Bozankaya Elektrikli Otobüs ve Metro Araçları Fabrikası açılışlarının; 4 Sanayi Sitesi temel atılması, Yedinci Türk Patent Ödülleri Törenlerinin; 6 ilde 10 projenin tanıtımının gerçekleştirilmesi, 4 KOSGEB İl Müdürlüğü hizmet binasının açılışı.

Tarım ve Orman Bakanlığı

- Kırsal Kalkınma Yatırımları Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 2.250 genç çiftçiye 30’ar bin TL hibe desteği verilmesi
- Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında 600 yatırımcının Ekonomik Yatırım Projelerinin desteklenmesi
- Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı kapsamında yatırımı tamamlanan 505 yatırıma toplam 250 Milyon TL hibe ödemesi yapılması
- 22 İlde Toplam 36 adet baraj ve göletin tamamlanmasıyla 503,95 milyon m3 suyun depolanması.
- 23 İlde 41 adet sulama tesisi tamamlanarak 475.430 dönüm tarım arazisinin sulamaya açılması.
- 9 adet içme suyu tesisinin tamamlanması ile 135,57 hm3/yıl ilave içme suyu temin edilmesi
- 45 İlde 120 adet taşkın koruma tesisinin tamamlanması
- Enerji maksatlı Artvin Yusufeli Barajı ve HES Projesinin fiziki gerçekleşmesinde %60’dan % 63’e artış sağlanması
- Bölgesel Kalkınma Projeleri (DAP, GAP, KOP ve DOKAP) kapsamında 150 adet yeni ahır/ağıl yapımı için hibe verilmesi
- Sudan'da 2 milyon dönüm tarım arazisinin Türk özel sektör yatırımları için hazır hale getirilmesi.
- 5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman Kurulması Projesi Kapsamında 253 köyde ağaçlandırma yapılması.
- 81 İlde 550.000 dönüm Alanın Ağaçlandırma İşinin Yapılması
- Odun Üretiminin %16 Artırılması Projesi Kapsamında 81 İlde 24.3 milyon m3 üretim yapılması
- Adana, İzmir ve Aydın ilde Tarıma Dayalı İhtisas OSB kurulması İçin Yer Seçimlerinin Kesinleştirilmesi
- 16 il 6 Milli Park ve 10 Tabiat Parklarımızda Tabiat Turizminin Geliştirilmesine Yönelik yapılan altyapı-üstyapı ve çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanması
- 7 İlde Av ve Yaban Hayatının Desteklenmesi Çalışmaları kapsamında 7 adet eğitim tesisi tamamlanması
- 12 İlde denizlerde, baraj göllerinde akarsularda ve kara alanlarında su ürünleri üretiminin yıllık 4.752 ton artırılması amacıyla yeni yetiştiricilik alanlarının açılması
- Gediz Nehir Havza Yönetim Planının Tamamlanması
- TİGEM'in sulu tarım arazilerinin 94.000 dekarının özel sektör tohumculuk firmalarının tohum üretimine açılması,
- 7 adet ovanın daha Büyük Ova Koruma alanı olarak ilan edilmesi.
- Isparta Süleyman Demirel Havalimanına Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurulması
- Yüksek atmosfer gözlem istasyonlarına yangın algılama ve söndürme sistemlerinin kurulması
- Tarım ve Ormancılık alanında 79 ilimizde 766 açılış yapılması ve 367 temel atılması

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…
Kasım 16 2018 0
Ağustos Ayında 330 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ağustos ayında 330 yatırım teşvik belgesi…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.