Yüzde Yüz Yerli Üretim SARE

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Barajlar, köprüler, limanlar ve havaalanları gibi, altyapı inşaatları alanında 15 senedir hizmet vermekte olan Sare, ana imalat konusunda halatlı ve blonlu sistemler üzerinde yoğunlaşmış ve uzmanlaşmıştır. Şirketin hali hazırda, çoğunluğunu Türkiye'de ilk kez imal etmiş olduğu geçici ve kalıcı ankraj sistemleri, zemin çivisi, halatlı kaldırma sistemleri, ön gerilmeli kiriş imalatı gibi konularda malzeme ve ekipman üretimi yapmaktadır.

Firma yine bir ön gerilmeli beton üretim yöntemi olan ard germeli (post tension) beton imalatı konusunda Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek, bu sınıfta kullanılan kalıcı sarf grubu malzemelerinin "tamamını Türkiye'de" üreterek hem yerli üretimi desteklemekte hem de teknik ve satış öncesi/sonrası hizmet sağlama standardını daha yukarılara çıkartarak avantaj sağlamakta. Konusunda uzman Sare Post Tensioning Genel Müdürü Ersin Uyanık ile firmayı ve yerli üretimleri hakkında görüştük.

Öncelikle Sare Post Tensioning hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sare Post Tensioning, çoğunlukla alt yapı inşaatlarında kullanılan ve halatlı sistemler başlığı altında toplanabilecek uygulama yöntemlerinin Türkiye’deki tek üreticisidir. Üretim bünyemizde barındırdığımız malzeme ve makine çeşitliliği ile Türkiye’de tek olduğumuz gibi dünyada da tüm malzeme ve gerekli ekipmanlarını tek bünye de üretebilen, bir elin parmağını geçmeyecek sayıda firmadan biri durumundayız.

Ard germeli beton imalatında kullanılan posttension malzemeleri, ön germeli beton ve kiriş imalatında kullanılan pretension malzemeleri, geçici ve kalıcı zemin ankrajlarında kullanılan ground anchor malzemeleri ve tüm bu malzemelere ek olarak kullanılan tekli ve çoklu Halat Gerdirme sistemlerinin (Multi and Mono stressing jacks) tamamını Türkiye’de kendi imkanlarımızla üretmekteyiz.

Ana iş konunuz olan Ard Germe uygulamasından bahsedebilir misiniz?

Ard germe uygulaması en basit anlatımı ile betonun çekme yükü kapasitesinin arttırılması için tasarlanmış özel bir imalat yöntemidir. Beton kalıbının içerisine özel bir yöntemle ve bunun için tasarlanmış malzemelerle donatılarak yerleştirilen çelik halatların gerdirilmesi ile uygulanır. Köprüler, spor kompleksleri, konferans salonları, oteller, okullar gibi birçok yapı günümüzde bu yöntem ile daha güçlü, esnek, hızlı ve hafif yapılabilmektedir.

Ard Germeli (Post Tension) beton imalatı konusunda Türkiye de bir ilki daha gerçekleştirerek, bu sınıfta kullanılan kalıcı

sarf grubu malzemelerinin "tamamını Türkiye'de" üreterek büyük bir başarı sağladınız. Sektörünüz hakkında neler

söylemek istersiniz?

Ard germe uygulamasında özellikle son 10 yılda, başta ülkemiz ve bölgemizdeki inşaat gelişme eğrisi yükseliş trendinde olan ülkeler olmak üzere çok ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Biz firma olarak bu konuda üretim yapmaya karar verdikten sonra çok uzun soluklu teknik değerlendirme ve tasarım geliştirme süreçleri geçirdik. Üretim alt yapısının tamamlanması ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde Ulusal Teknik Onayların alınmasıyla ürünlerimizi piyasaya arz ettik. 

Bizler bu zorlu süreç de şunu gördük ki; Ülkemiz de Ard germe uygulamalı projelerin sayısı her ne kadar çoksa da, buna karşılık uygulamacı ve projeci firmaların sayısı bir o kadar azdır. Ülkemizde 80 yıllarda kullanımı başlayan, 90’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bu uygulamanın yerli bazda bir malzeme üreticisinin olmaması, sektörel anlamda uzman projeci ve uygulamacı gelişiminin önünde çok büyük bir engel oluşturmuştur.

Avrupalı üreticilerin ülkemizde ki faaliyetlerinin kapsamı üretim/proje ve uygulamayı birlikte içerdiğinden, ülkemizde ki işveren müteahhitler tarafından çoğunlukla malzeme ve hizmet tek kalem olarak satın alınmış bu da yerel bazda gelişim dinamiklerinin motivasyonunu hep düşük tutmuştur.

Uygulamacı olmaya kalkışan firmalar kullanacak malzeme bulamamış, yurt dışından zar zor malzeme bulan firmalar, proje çözümleyecek projeci firma bulamamış, projeyi çizdiren uygulama yapacak firma bulamamış vs. Üzücüdür ki bu durum yıllar için de bünyeye işlemiş ve yerli alanda gelişim tamamen durmuştur. 

Bundan sonra ki süreçte beklentimiz malzemenin %100 yerli imal edildiği bu yeni ortamda diğer alanların da gelişim motivasyonun artması ve bünyesinde ciddi avantajlar barındıran bu inşaat yöntemin yerli uygulamacıları ve yerli projecileri de kapsayacak şekilde büyümesidir.

Şuana kadar Türkiye’de ve yurtdışında birçok projede yer aldınız. Yerli üretimin ekonomik, uygulanabilirlik, servis gibi

avantajlarından bahseder misiniz? 

Bu noktayı genelleyecek olursak biz şuna inanıyoruz; Türkiye’de üretim yapan birçok yerli firma uluslararası kalitede imalat yapabilme yeteneğine sahiptir. Tarihsel anlamda teknik gelişim süreçleri itibariyle batılı üreticiler, şüphesiz ki birçok alanda bizlerden daha etkili konumdalar. Ancak aramızda ki mesafe her geçen gün kapanmaktadır. Özellikle inşaat alanında birçok modern uygulama teknolojisi artık yerli firmalarımız tarafından yapılabilmekte ve hatta geliştirilebilmektedir. Bizlerde bu kapsamda Avrupalı rakiplerimizin ülkemizde yıllar içinde oturtmuş olduğu teknik ve satış öncesi/sonrası hizmet sağlama standardını yakalamak yerine bunu daha yukarılara çıkartma hedefiyle yola çıktık ve şu anda sağladığımız avantajlarla bu hedefi yakalamış durumdayız.

Şu anda ülkemizde %100 yerli bir marka olarak yabancı rakiplerimize oranla; Ekonomik olabilme, hızlı üretim ve teslimat yapabilme, imalat ve kalite de %100 izlenebilir olma gibi konularda Avrupalı rakiplerimizden daha önde bir noktadayız.

Bir örnek vermek gerekirse; firmamıza ait bir mobil uygulama aracılığı ile müşterilerimiz, satın aldıkları ürünlerin kendilerine sevk edilmeden önce bağımsız laboratuvarlarca yapılan testlerin sonuç raporlarına bir kaç saniyede ulaşabilmektedir. Genel bir sertifika deklerasyonundan öte, satın alınan her ürün için birebir yapılabilen bu izlenebilirlik, bu haliyle sektörel anlamda dünya da tek olma özelliği taşımaktadır. 

Devam eden projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu anda Ankara’da bir köprü, yine Ankara’da bir gökdelen, İstanbul’da bir otel ve bir okul, Hatay’da spor salonu, Kıbrıs’ta konferans salonu gibi birçok projemizin yapımı şu an itibariyle eş zamanlı ilerlemektedir.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

2018 Yılının ülkemize ve bölgemize huzur ve refah getirmesini dilerim.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.