Temmuz 2018

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…
Ülkemizde son 16 yılda havalimanlarına rekor yatırım yapıldı. 33 havalimanının genişletme çalışmaları tamamlanırken birçok havalimanın da pistleri, apronları, pat sahaları yenilendi. Bugüne kadar toplamda 77 pistte hem yenileme hem de onarım çalışması tamamlandı. Yozgat Havalimanı’nın temel atma töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla gerçekleşti. 26 aktif havalimanını 55'e çıkardıklarını belirten Bakan Arslan, “Çukurova'da Bölgesel Havalimanı devam ediyor. Rize-Artvin'de denizin üzerine ikinci havalimanını devam ettiriyoruz. Tokat'a yeni havalimanı yapıyoruz. İşte burayı başlatıyoruz. Bayburt-Gümüşhane'yi başlatıyoruz. Karaman'ı başlatıyoruz, İzmir'de ikinci bir havalimanı, Alaçatı'yı başlatıyoruz. O da yetmez, Antalya'da ikinci bir havalimanı başlatıyoruz. Niye, çünkü bizim ülke olarak hedeflerimiz var. 2023, 2053 hedeflerimiz var. İşte bunlara yetişmek için durmak yok, yola devam diyoruz." diye konuştu. Bakan Arslan, Adnan Menderes Havalimanı ilave apron ve taksi yolu genişletme çalışmalarının hızla devam ettiğini açıklamıştı. 17 Temmuz`da apron ve ilave taksi yolları hizmete sunulmuş olacak. Çeşme Alaçatı’ya yapılacak havalimanı için 20 Nisan’da ihale yapılmıştı. Çukurova Bölgesel Havalimanı 2019’da,  İstanbul Yeni Havalimanı ise 29 Ekim’de hizmete açılacak.
Bu ayki dosya konumuz ise son günlerde gündemden düşmeyen bor madeni alanında yapılan çalışmalar. Ülkemiz dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde konuştu. Enerji ve maden alanında Türkiye'de insanların gündeminde olan bor madeniyle ilgili tarihi bir tanıtım gerçekleştirildiğini vurgulayan Albayrak, göreve geldikleri ilk günden beri teknolojinin yerlileştirilmesini önceliklerden biri olarak belirlediklerini anlattı. Hammadde olarak tonu 200 dolardan başlayan bor, ileri teknoloji ürününe dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşturuyor. Bor karbürün ülkemiz için önemli bir ihracat kalemi olacağını belirten Bakan Albayrak, bor karbürün düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayimize katkıda bulunacağını söyledi. Albayrak, Türkiye'nin bugün dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olduğunu ve rezerv geliştirme çabalarıyla bu oranı kısa vadede yüzde 80’nin üzerine çıkaracaklarını ifade etti. Bor üretiminde Eti Maden'in dünya lideri olduğunu anımsatan Albayrak, şunları kaydetti:"Eti Maden 2017’de 2,2 milyon ton satış gerçekleştirerek küresel pazarın yüzde 57’sini tek başına domine etti.”
Havalimanlarına yapılan yatırımların yanı sıra demiryollarına yapılan yatırımlar da hız kesmiyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin demiryollarının ana omurgası olan doğu-batı demiryolları koridorunu hem Asya'ya hem de Avrupa'ya bağlayacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Hattı'nın etüt proje işlerinin yılsonu ya da 2019 yılı başında başlayacağını bildirdi. Arslan, Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Projesi hattının 224 kilometre uzunluğunda çift hatlı olacağını, saatte 160 kilometre hıza uygun olarak tasarlandığını anımsattı. Bu hattın Kapıkule-Edirne-İstanbul-Eskişehir-Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu hatlarını Iğdır üzerinden İran ve Nahcivan'a bağlamış olacağını söyleyen Arslan,  Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu hattı üzerinden milyonlarca ton yük taşınacağını belirtti.
Dergimizde yine devam eden, yeni başlayan ve başlayacak olan alt ve üst yapı projeleri ile enerji sektöründeki son gelişmeleri sizler için derledik. İyi okumalar.
Gelecek sayımızda görüşmek üzere…

Bu kategoriden diğerleri: « Mayıs 2018 Ağustos 2018 »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.