Mayıs 2018

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yeni sayımızla iyi bir ay geçirmeniz dileğiyle…

Bu sayımızda özel bir röportajla karşınızdayız. Maden İşleri Genel Müdürü ve ETKB Müsteşar Yrd. V. Sayın Mithat Cansız, Ulusal Maden Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu UMREK’in ve yine madencilik sektörüne ışık tutan Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası TÜVEK’in detaylarını Anbarapor’a açıkladı. UMREK’in amaçları arasında maden faaliyetleri sonucunda elde edilecek verilerin güvenilirliği, takibi ve gelişmesinin sağlanması; yatırımcıların desteklenmesi, doğru raporlama ile teknik personelin niteliklerinin ve gelişiminin sağlanması da yer alıyor. Yer altı zenginliklerimizin daha verimli şekilde değerlendirilmesinin yanı sıra maden yatırımlarına ilişkin izin ve onay sürelerinin kısaltılması amacıyla kurulan UMREK’in detaylarını sizler için derledik. 

Madencilik sektörüne ışık tutan bir diğer adım ise TÜVEK. Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası TÜVEK, her türlü karot, kırıntı ve jeolojik örneğin ve bu örneklere ait tüm analiz ve bilgilerin saklandığı bilgi bankaları olarak adlandırılıyor. Elde edilen veriler arşivlenerek saklanıyor ve sonraki çalışmalara ışık tutacak şekilde araştırmacıların yararlanacağı bir kaynağa dönüştürülüyor. 

Sayın Cansız maden sektöründe iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda yapılan çalışmaların detaylarını da dergimiz Anbarapor için açıkladı. Berat Albayrak’ ın   “İşletme güvenliği sağlanamamış madencilik faaliyetlerine sıfır tolerans” sloganı ile duyurduğu yeni modelin hayata geçirilmesi için MİGEM bünyesinde yeni bir süreç başlatıldığını söyleyen Cansız, denetim kalitesi ve sıklığını artırmak amacıyla Yeraltı Denetim Uzmanları’nın kurum bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi. “Maden Sahalarında Risk Yönetimi” adı ile başlatılan uygulama ile madenleri işletme güvenliği açısından, barındırdığı tehlike büyüklüklerine göre mavi, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 gruba ayırdığını belirten Maden İşleri Genel Müdürü ve ETKB Müsteşar Yrd. V. Sayın Mithat Cansız, risk büyüklüklerine göre yılda 1, 2 ve 4 kez denetleme yapıldığını da sözlerine ekledi. Maden ruhsatları, sayıları ve bölgeleri hakkındaki sorularımızı da yanıtlayan Sayın Cansız’a teşekkür ediyoruz. 

Bu ayki dosya konumuz ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TOKİ imkânlarıyla Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkâri, Şırnak ve Edirne'de yapılacak stadyumlar. Daha önce hizmete sunulan 14 stadyuma ek olarak yapılacak 6 yeni stadyum, 820 milyon lira bedelle futbolseverlerin hizmetine sunulacak. 500 milyon liralık bütçe öngörülen Ankara 19 Mayıs Stadı yerine yapılacak Milli Takımlar Stadyumunun 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. 

Nisan ayında Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atıldı. Beştepe'deki törende konuşan Erdoğan, "Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz, santral elektrik ihtiyacımızın yüzde 10'unu karşılayacak" dedi. Nükleer santralin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor. Nükleer santralin tüm detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Dergimizde yine devam eden, yeni başlayan ve başlayacak olan alt ve üst yapı projeleri ile enerji sektöründeki son gelişmeleri sizler için derledik. İyi okumalar.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere…

Bu kategoriden diğerleri: « Nisan 2018 Temmuz 2018 »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.