Halkalı-Kapıkule Hızlı Demiryolu İçin İmzalar Atıldı

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım ihalesini Kazanan Kolin İnşaat  +Salini Ortaklığı İle Sözleşme İmzalandı…

Avrupa ile yüksek standartlı demir yolu bağlantısı için imzalar atıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreni"ne katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın yük taşıma kapasitesinin, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin yapımıyla önemli oranda artacağını belirterek, yapımı için Avrupa Birliği'nden (AB) 275 milyon avro hibe kullanılacak olan projenin tamamlanmasıyla Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısına kavuşulmuş olacağını bildirdi. Turhan, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı, Marmaray Tüp Geçidi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Avrasya Tüneli gibi büyük projelere bir yenisini daha ekleyecek olmanın mutluluğunun yaşandığını söyledi. Son 16 yılda ulaştırma altyapılarını iyileştirmek, bu ağları genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak üzere yaklaşık 600 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden Turhan, bu süreçte kamu kaynaklarıyla sınırlı kalmadıklarını, yap-işlet-devret mekanizmasını da etkin olarak kullanarak dev projelere imza attıklarını dile getirdi. Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı ile Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı Köseköy-Gebze kesimi, Irmak-Karabük-Zonguldak Demir Yolu Hattı ve Samsun-Kalın Demir Yolu Hattı projelerinde olduğu gibi kamu kaynaklarına AB hibelerini de eklediklerini anlatan Turhan, "Ülkemiz, kıtaları birbirine bağlayan konumdaki küresel ticaret güzergahlarının odağında yer alıyor. Bu sebeple de bölgesel ve bölgeler arası bağlantıların geliştirilmesinde Türkiye'nin jeostratejik konumun önemi bulunuyor." diye konuştu. Bu önemin farkındalığıyla ülkenin ulaştırma politikalarını son dönemde, bölgesindeki ulaştırma koridorlarına yönelik tamamlayıcı ve kapsayıcı bakış açısıyla şekillendirmeye çalıştıklarını belirten Turhan, bir yandan yurt içinde ulaşım alanında çok modlu bağlantı sağlamaya çalışırken diğer yandan koridor nosyonuyla kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli altyapılar tesis ettiklerini bildirdi. Londra'dan Pekin'e uzanan Demir İpek Yolu'nu başından beri önemsediklerini ve sorumluluklarının gereğini yerine getirdiklerini vurgulayan Turhan, şöyle devam etti:"Yine bu hatta taşımacılık faaliyetlerinin en etkin şekilde gerçekleştirilmesini de oldukça önemsiyoruz. Bu dev proje açısından Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'nın 30 Ekim 2017'de hizmete açılmasının çok anlamlı bir dönüm noktası olduğunu özellikle hatırlatmak isterim. İmzasını atacağımız, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule kesimiyle hattın yük taşıma kapasitesi önemli oranda artacak. Bu kesimin yapımı için 275 milyon avro AB hibesi kullanacağız. Tamamlanmasıyla da Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısına kavuşmuş olacağız." 

Turhan, Türkiye-AB mali iş birliği süreci içinde Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi'nin hayata geçirilmesinin kolay olmadığına işaret ederek, sözleşme imzalama aşamasına gelinmesinin arkasında her iki taraf yetkililerinin 10 yıllık emeğinin bulunduğunu ifade etti. Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın gerçekleşmesindeki rolü ve katkılarından dolayı AB Komisyonunun Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc'a şükranlarını sunan Turhan, "Çünkü bu hattın, Türkiye-AB ilişkilerinin ulaştırma ve mali iş birliği alanlarında kaydettiği en önemli mesafelerden biri olma gibi sembolik bir yönü de bulunmaktadır. Projenin temelini 18 Temmuz'da Çerkezköy'de Bulc ile birlikte atmanın mutluluğunu yaşayacağız." dedi. Turhan, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecini her manada daha görünür kılacak projenin, her iki taraf için de hayırlı olmasını diledi.

Uygun: “ AB’den Büyük Katkı Sağlıyoruz”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise, doğu-batı ulaşım aksının orta koridoru üzerinde bulunan bir ülke olarak son yıllarda demiryolu yük ve yolcu taşıma payını artırmaya yönelik önemli projelerin hayata geçirildiğini kaydederek Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Ülkemizdeki demiryolu ulaşımının yaygınlaştırılması kapsamında büyük önem arz ettiğini vurguladı.

2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 126 milyar Türk lirası tutarında yatırım yapıldığını söyleyen Uygun, “Bu yatırımlarla konvansiyonel hatlarımızın tamamını iyileştirirken, elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz.

7 ilimiz ve nüfusumuzun yüzde 40’ına hizmet veren 1.213 km yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarımızı yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Ülkemizde ileri demiryolu sanayisini geliştirmeye yönelik çalışmalarımızda önemli mesafeler kat ettik. AR-GE ile yerli ve milli üretimle ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.” dedi.

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının inşası ile mevcut hatların modernizasyonunda aday ülke olarak yer alınan Avrupa Birliğinden büyük katkı sağladıklarını bildiren Uygun, bu kapsamda yapım ve müşavirlik hizmetleri dahil olmak üzere; 56 km’lik Köseköy-Gebze Hattı Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projesinde 136 milyon Avro, 415 km’lik Irmak-Karabük-Zonguldak Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu projesinde 188.3 milyon Avro ve halen yapımı devam eden 378 km’lik Samsun-Kalın demiryolu hattının modernizasyonunda 152.7 milyon Avro tutarında AB Katılım Öncesi Mali Yardım Fonlarından hibe kullanıldığını kaydetti.

“AB Hibe Fonlarından Sağlanan Finansman 752 Milyon Avroya Ulaşmış Olacak”

Yapım Sözleşmesi imzalanacak toplam 530 milyon Avro sözleşme bedelli Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattının 153 km’lik Çerkezköy- Kapıkule kesiminin finansmanında da 275 milyon avro İPA hibe fonu kullanılacağı bilgisini veren Uygun, bu projeyle birlikte ülkemizdeki demiryolu projeleri için Avrupa Birliği hibe fonlarından bugüne kadar sağlanan finansman tutarının toplam 752 milyon Avroya ulaşmış olacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Turhan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in şahitliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, Avrupa Birliği Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai ile Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu tarafından sözleşme imzalandı.

Çerkezköy - Kapıkule Demir Yolu Hattı İhalesini 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından 25 Ekim 2018 günü teklifleri toplanan ''Halkalı - Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi Çerkezköy - Kapıkule Kesiminin İnşaatı (Europe Aid/ 139362/IH/WKS /TR'' ihalesini 529.899.700 Euro teklifi ile Kolin İnşaat - Salini ortaklığı kazanmıştı. Bilindiği gibi, geçici teminatı 10.000.000 euro olarak belirlenen ihaleye teklif veren firmalar şöyleydi:

01. Cengiz İnşaat - Rec International - Heitkamp

02. Gülermak - Alsim Alarko

03. Kolin İnşaat - Salini

04. Makyol İnşaat - Kalyon İnş. - RBI İnşaat - CAF Signalling

05. Thales Transport

06. Yapı Merkezi - Tekfen İnşaat

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sponsorlar

    

Anbarapor'dan

May 09 2019 0
Sıradan Olmayan Projelerin Ofisi: Teğet Mimarlık
Konuttan opera binasına, renovasyondan müzeye, yurtiçinden yurtdışına, çoğu sosyal sorumluluk projesi olan birçok yapı tasarlayan Teğet Mimarlık, İzmir Opera Binası projesi ile birçok nedenden dolayı…

Teşvik

Ağustos 06 2019 0
Nisan Ayında 451 Firmaya Teşvik Belgesi Verildi
Nisan ayında 451 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve…
Nisan 04 2019 0
Aralık 2018'de 405 Yatırım Teşvik Belgesinin 51’i Enerji Projelerine
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen yılın aralık ayında 405 yatırım…
Ocak 04 2019 0
Ekim Ayında 389 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Ekimde 389 yatırım teşvik belgesi verildi.…
Aralık 13 2018 0
Eylülde 459 Yatırım Teşvik Belgesi Verildi
Eylülde toplam tutarı 16.8 milyar lirayı aşan 459 adet yatırıma…

E-bülten

Anbarapor'dan haber almak ve belirli periyotlarda gönderdiğimiz e-bültenleri e-posta aracılığıya edinmek için e-posta adresinizi ekleyiniz. Aşağıdaki alana e-posta adresinizi eklediğinizde bizden e-posta almayı yasal olarak kabul etmiş sayılırsınız.